Wednesday, July 11, 2007

حکم سنگسار: سنگدلانه و غیرانسانیسایت دویچه وله: جعفر کیانی متهم به "زنای محسنه" صبح روز پنج‌شنبه ۱۴ تیر (۵ ژوئیه) در تاکستان قزوین سنگسار شد. اجرای این حکم تقبیح جهانی را برانگیخته است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد سنگسار را "نقض صریح قوانین بین‌المللی" خوانده است.
جعفرکیانی و مکرمه ابراهیمی به جرم زنای محسنه محکوم به سنگسار شدند. مکرمه سال‌ها پیش شوهر خود را ترک کرده بود و با جعفر در یکی از روستاهای قزوین زندگی می‌کرد. بعد از سال‌ها با شکایت شوهر مکرمه، ابتدا جعفر دستگیر شد، سپس مکرمه. مکرمه را با دو کودکش به زندان می‌افکنند. مکرمه و جعفر خود را مزدوج معرفی کردند. اما قاضی پرونده ازدواج آن‌ها را قبول نکرده و بر اساس "علم" خود رابطه آنان را از نوع زنا تشخیص داد.
اینک این خطر وجود دارد که مکرمه ابراهیمی نیز که ۱۱ سال است که همراه دو فرزندش در زندان به سرمی‌برد، سنگسار شود. سعيد اقبالی، يکی از وکلای مکرمه ضمن ابراز نگراني از وضعیت وی به خبرنگار سایت "میدان" گفته است: «مسئولان دادسرای تاکستان و قاضي پرونده همچنان قصد اجرای حکم را دارند.»
واکنش‌های بین‌المللی
اجرای حکم سنگسار جعفر کیانی در حالی صورت گرفته است که، قوه قضاییه جمهوری اسلامی سال‌هاست مدعی عدم اجرای این مجازات در ایران است.
تایید اجرای این حکم از سوی مقامات رسمی ایران واکنش شدید محافل بین‌المللی سازمان‌های حقوق بشری چون "دیده‌بانان حقوق بشر" و"عفو بین‌الملل" و برخی سیاستمداران اروپایی را به‌همراه داشت. منتقدان از فاز جدید نقض حقوق بشر در ایران صحبت می‌کنند.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد اجرای حکم سنگسار جعفر کیانی را به‌شدت محکوم کرد. لوییز آربور (Louise Arbour) روز سه‌شنبه (۱۰ ژوییه) در ژنو با ابراز نگرانی در این مورد گفت: « حکم سنگسار، نقض صریح قوانین بین‌المللی است.»
آبور از مقامات ایرانی خواست، تا هرچه سریع‌تر حکم سنگسار مکرمه ابراهیمی، متهم زن این پرونده را متوقف کنند و در باره‌ی حکم اجرا شده توضیح دهند.
وزیر امور خارجه نروژ یوناس گار اشتوره ( Jonas Gahr Stoere) سفیر ایران را برای دادن توضیحاتی در رابطه با اجرای حکم سنگسار فرا خواند. او با "غیرانسانی و وحشیانه " خواندن این حکم، آن‌را به شدت محکوم کرد و مراتب اعتراض کشور نروژ را به اطلاع عبدالرضا فرجی‌راد سفیر ایران در این کشور رساند.
کلودیا رُت (Claudia Roth) یکی از رهبران حزب سبزها در آلمان خطاب به مقامات ایران گفت: «دولت ایران موظف است، براساس قول مساعدی که در زمینه عملی نکردن این‌گونه مجازات داده بود، ادامه‌ آن‌را متوقف کند و در اساس مجازات سنگسار را ملغی سازد.»
وزارت امور‌خارجه سوییس نیز با اعتراض به این حکم آن‌را "سنگدلانه و غیرانسانی" خواند. او با اشاره به این مطلب، که متهم زن این پرونده نیز حکم سنگساردارد، خواستار توقف آن و حذف مجازات سنگسار از قوانین ایران شد.
سازمان عفوبین‌الملل در بیانیه‌ای سنگسار را "بدترین شکل شکنجه" و "مجازاتی وحشیانه و غیر انسانی" خواند و خواستار توقف و حذف این‌گونه مجازات شد.
عکس بالا صحنه‌ای است از یک تظاهرات اعتراضی ایرانیان در بروکسل برای بازنمایی مجازات سنگسار

No comments: